• Header-kenniscentrum-1.jpg

« Plecy

Objaśniamy fotosyntezę (asymilację związków węgla)

Blog-Wat-is-fotosynthese.jpg04 lip

Roślina dokonuje fotosyntezy w zielonych tkankach, używając chloroplastów. Celem fotosyntezy jest produkcja cukru (glukozy) i tlenu (O2). Do fotosyntezy roślina potrzebuje trzech składników: wody, która jest dostarczana poprzez korzenie, dwutlenku węgla (CO2), który pozyskuje przez poprzez aparat szparkowy w liściach, oraz światła słonecznego lub sztucznego, które dostarcza jej energii. Wszystkie rośliny potrzebują światła do procesu fotosyntezy.

Woda + dwutlenek węgla + światło → glukoza + tlen 

6H2O + 6CO2 → C6H12O6 + 6O2

Produkowana glukoza jest przekształcana w inne związki, takie jak celuloza i skrobia. Związki te służą za pokarm dla ludzi i zwierząt lub są wykorzystywane jako paliwo (w postaci drewna). 

Rośliny wykorzystują chlorofil do pochłaniania energii świetlnej potrzebnej do fotosyntezy. Chlorofil występuje w tzw. chloroplastach. To on nadaje liściom zielony kolor. Choć wszystkie zielone części roślin zawierają chloroplasty, to zdecydowanie najwięcej energii produkowane jest w liściach.

Metabolizm roślin i utlenianie

Podobnie jak ludzie, rośliny zużywają energię. Uwalniają tę energię poprzez utlenianie glukozy, a produktem ubocznym tego procesu jest dwutlenek węgla. Rośliny, podobnie jak ludzie, wykorzystują do utleniania tlen.   

Glukoza + tlen → woda + dwutlenek węgla + energia

C6H12O6 + 6O2 → 6H2O + 6CO2 + energia 

W efekcie w ciągu dnia, kiedy roślina przeprowadza procesy utleniania i fotosyntezy, wymiana tlenu i dwutlenku węgla zachodzi w obu kierunkach. W nocy fotosynteza nie występuje, ale utlenianie trwa nadal. Tak więc w nocy rośliny zużywają tlen i uwalniają dwutlenek węgla.

Na szczęście ilość dwutlenku węgla zużywanego przez rośliny podczas fotosyntezy jest większa, niż wytwarzają go podczas utleniania. I odwrotnie: podczas fotosyntezy wytwarzają więcej tlenu, niż zużywają podczas utleniania. 

Optymalny wzrost i procesy kwitnienia

Dokarmianie dolistne BAC wspomaga szybką produkcję chlorofilu w liściach roślin. Pomaga również wzmocnić roślinę jako całość. W ten sposób szkodniki, takie jak mączniak i gronowiec szary, mają mniejsze szanse na uszkodzenie upraw. W rezultacie proces fotosyntezy może być tak efektywny, jak to tylko możliwe, co skutkuje doskonałym wzrostem i kwitnieniem roślin.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat znaczenia fotosyntezy dla Twoich upraw? Zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami, którzy udzielą Ci osobistych porad. 

« Plecy

Scroll to top